Навіщо антропологія менеджеру?

Habitus vs. AML

Misha Nestor
5 min readAug 31, 2021
Нещодавня презентація антропологічного менеджменту та лідерства для продакт-менеджерів

Два роки тому (У 2019), коли я вирішив структурувати свої знання та досвід в програму, я навіть не міг уявити, що це викличе такий інтерес. Пам’ятаю свій пост, який починався зі слів: «Я був би радий, якби знайшлося 10–12 людей, готових приєднатися до експериментальної групи», і пам’ятаю, як отримав 100 заявок у перші дні після цієї публікації.

Перший набір Habitus складався з двох груп по 25 осіб і тривав рік. Після цього були ще два набори по 50 людей, які я зробив інтенсивнішими (було трохи легше, оскільки програма та супровідні матеріали з півтори тисячі слайдів вже були створені).

Свою мотивацію та підсумки першого року я описав у кількох постах: Частина 1, Частина 2, Частина 3 (важливо прочитати, якщо ви плануєте в Habitus).

На сьогодні є habitus.one (базовий), и Habitus Master (закритий клуб випускників, унікальне ком’юніті). Також є AML і ШОК. Я часто розповідаю одну й ту саму історію про те, чим вони відрізняються і куди слід звернутися в залежності від ваших потреб. Тому вирішив написати один пост (так, я ледачий, тепер просто даватиму посилання). Але давайте по порядку.

Habitus орієнтований на дорослих людей, які цікаві і намагаються зрозуміти, як влаштований цей світ. Менеджери, продакт-менеджери, скрам-майстри, ліди, хеди, коучі, дизайнери, терапевти, тренери, підприємці, HR-и та інші представники різних професій, що активно працюють з людьми та системами людей (організаціями і командами), а також розбираються із собою. У когось гостро постало питання знайти систему координат і опору під ногами, у когось, навпаки, з’явився час у житті (декрет, сабатикал, стабільна робота), щоб розібратися/

Навіщо менеджеру антропологія?

Антропологія вивчає людину цілісно, у взаємозв’язку всіх аспектів культури і поведінки: світогляд і вірування, міфи та ритуали, закони і владу, сім’ю і групові практики, техніку і процеси, соціальні інститути і державу тощо. Антропологія — це наука про природне, а всі хвороби (проблеми, конфлікти, стрес тощо) виникають від спроб взаємодіяти неприродно. Знання про те, як влаштована людина і її культура, яка структура того середовища, в якому ми, як риби у воді, живемо від народження і тому не помічаємо його, є важливою системою координат для будь-якої людини, залученої до роботи з людськими системами.

Перша версія Habitus була досить теоретичною програмою, хоча і з масою прикладів. З часом додалася практична складова, що допомогло мені систематизувати знання та краще усвідомити, як я вже давно використовую їх у практиці управління, роботи з командами та стейкхолдерами.

Далі було кілька стрімів із Юрою Кравченком, де ми експериментували та накладали наші знання на один і той самий предмет — люди та групи, їхня динаміка. Паралельно у Юри та Сергія я проходив навчання в Школі організаційного коучингу (досі вважаю найкращим своїм досвідом навчання за останні 10–15 років, а я багато чого спробував). Наша динаміка привела до класичного питання: «Третім будеш?» — і я приєднався до складу тренерів ШОК.

Потім в мене було кілька дводенних воркшопів із лідерства, де вперше відбулася упаковка та спільне опрацювання міксу антропології, коучингу, менеджменту та лідерства. 100 осіб (склад цих груп викликає в мене величезну гордість і захоплення) підтвердили, що це не лише затребувано, але й працює з першого дня.

В результаті кілька підходів, досвід та інтенсивна групова робота об’єдналися в нове розуміння, як упакувати все це для максимально швидкого практичного ефекту.

Антропологічний менеджмент і лідерство (AML)

Так з’явився AML — Антропологічний менеджмент і лідерство. Практична програма для менеджерів, лідерів, хедів, C-level. Для тих, хто розуміє, що менеджерами стають «раптом!», і ніхто не вчить, як працювати з людьми та справлятися з усіма рівнями групової динаміки, щедро приправленої дедлайнами, стресом і вигоранням учасників (як явних погорільців, так і тих, хто хоробро тримається вічно позитивними, але поступово руйнує інші сфери свого життя).

Виявилося, що ми можемо з цим допомогти. Забезпечуємо необхідну фундаментальну теорію (а не псевдо-фреймворки з підручників з менеджменту), багато практики, особисті трансформації та командні експерименти на шляху. З ко-тренером Юрієм Кравченком, який додає свій 20-річний досвід практики, навчання та супервізування в терапії, індивідуальному та організаційному коучингу.

Ми створили групу з 35 осіб. Ми відкрили на неї запис. Запис довелося закрити того ж дня, оскільки група заповнилася одразу (і це чудовий сигнал про те, наскільки гостро стоїть питання менеджменту з людським обличчям).

Зараз ми закінчуємо роботу з першою групою, і без перебільшення можу сказати, що це унікальний продукт для тих, хто готується перейти в лідерську роль або вже знаходиться в ній, незалежно від кількості років практичного досвіду виживання в цій ролі.

Іноді мені сумно, що в мене недостатньо вільного часу для створення контенту (все-таки я чесно віддаю себе основній роботі фултайм), але те, що відбувається всередині в процесі безпосередньої роботи з людьми, повністю це компенсує. Як мінімум, я завжди відповідаю в особистих повідомленнях на будь-які запитання про те, що почитати і таке інше.

Habitus vs. AML

Habitus і AML чудово доповнюють одне одного. Habitus дає таку важливу базу для розуміння фундаментальних механізмів поведінки людини та груп людей, надає розуміння антропології, теорії влади та держави, структури релігії, зв’язку мови і поведінки (семіотика та психолінгвістика), цілепокладання, стандартних сценаріїв життя і соціальних наративів. Приклади, робота в групах, практична опрацювання матеріалів та випускні проєкти. І найважливіше — ком’юніті людей, близьких вам по духу та інтересам, яких не знайдеш на роботі чи в соцмережах. Усе це — незамінне в умовах відсутності у нас системної освіти або співвіднесення розрізнених знань з університету/книг і реального світу. Ми заповнюємо цю прогалину і ще даємо матеріалу/книг на роки вперед. У цей обсяг складно — та й не потрібно! — втиснути ще й коучингову роботу та опрацювання практичних професійних ситуацій і накопиченого досвіду. Так з’явилася друга програма.

AML — дуже практичний. Він працює самостійно для тих, хто вже має певний професійний досвід, запитання до себе, команд, організацій. Він працює ще краще за наявності фундаментальних знань і Habitus. AML не дуже підходить для тренерів і коучів, особливо з менталітетом «я вже все знаю». Це програма для практиків, які не бояться йти в організації, зростати в них, брати на себе відповідальність і вагу рішень, працювати з безпосередніми підлеглими та їхнім розвитком. Роль тренерів і фасилітаторів важлива, але дуже важка — бути каталізатором без реальної влади, бути комунікаторами вищого класу і змінювати організації, буквально зі зв’язаними за спиною руками. Але щоб прийти й отримати максимальну користь від AML, потрібно запастися певною скромністю та готовністю слухати і спостерігати. Ми часто обговорюємо динаміку між — якщо дозволите таку культурну метафору — Вождем і Шаманом, і наскільки різні їхні ролі, спосіб дії. Про Шаманів/Жерців ми поговоримо окремо, а, можливо, навіть проведемо для них воркшоп восени.

“Поки що я раджу в першу чергу менеджерам, незалежно від індустрії, ознайомитися з програмою AML, і якщо вона вам відгукнеться — записатися.
А якщо ви ще не були на базовому Habitus — не пропустіть його ні за яких обставин, і якщо ви не встигаєте на AML (або вже встигли в AML або ШОК) — записуйтеся. Це фундамент.
Як я нещодавно коротко відповів на чергове питання: ‘Що ж вибрати для початку?’”

Якщо у тебе більш-менш стабільна робоча ситуація, немає великих стресів і є можливість/бажання сформувати в голові фундаментальну систему знань про поведінку людини та соціальні структури — однозначно habitus. Якщо ж накопичилися питання, з’явилися симптоми вигорання або професійне життя ставить нові виклики — терпіти ніколи і потрібно йти в AML, щоб розбиратися особливо всім просто зараз

Поки писав, замислився, яка крута вибудовується екосистема з взаємодоповнюючими програмами — фундаментальна антропологія і поведінка людини на Habitus.one, практичне застосування антропології та коучингу на AML, поглиблення в практику коучингу і роботи з групами в ШОК (а для тих, хто усвідомив силу коучингового підходу — авторська програма з екзистенціального коучингу від Юри Кравченка).

Будь-які питання ви завжди можете задати мені в ФБ, ТГ або на one@habitus.one

--

--

Misha Nestor
Misha Nestor

Written by Misha Nestor

CPO @ Kyivstar. Co-founder @ koloua.com. Author: habitus.one. Product Management: https://t.me/productdev

No responses yet